Açık Diyafram veya Kapalı (Kısık) Diyafram Nedir?

Fotoğrafçılıkta yaygın olarak kullanılan bir deyim,

Fotoğraf makinesinin Diyaframında yer alan f/1.8 veya f/2.8 gibi rakamlara Açık Diyafram denir. Işığın az olduğu yerlerde kullanılan diyafram çeşididir, f/16 ve üstü rakamlar ise Kapalı veya Kısık Diyafram olarak kullanılır, ışığın çok fazla olduğu yerlerde kullanılır.

Diyafram rakamları ile ışık miktarı arasında ters orantı vardır, diyafram rakamları küçüldükçe (f/1,8-f/2,8-f/3,5 vb.) diyaframdan geçen ışık miktarı artar, diyafram rakamları büyüdükçe (f/11-f/16-f/22 vb.)diyaframdan geçen ışık miktarı azalır.

Aşağıda, diyafram halkasının çeşitli “f” değerleri karşısındaki görünümü var. f/1.8 diyaframın en geniş hali olarak görülüyor, diyafram rakamları f/2.8, f/3.5, f/4,… f/16 vb. gibi, rakam “yükseldikçe” diyaframdan geçen ışık miktarı “azalıyor”

urun8diyaframen3_opt[1]

Yukarıda diyaframı çeşitli biçimlerde görüyorsunuz.

Diyafram açıklığı ve diyafram rakamları arasındaki ters orantıya dikkat etmek gerekiyor.

Diyaframın başlama rakamları fotoğraf makinesinin objektifine göre değişir, yaygın olarak kullanılan 18×55 mm. objektifler genellikle f/3.5 diyaframdan başlamaktadırlar.
Bir objektifin kalitesi  diyafram değerinden de belli olur objektifin diyafram değerleri ne kadar küçük rakam ile başlıyorsa (örn. f/1,4 veya f/2.8 vb.) objektif  o kadar kaliteli demektir.

Fotoğraf makinesinin Diyaframında yer alan f/1.8 veya f/2.8 gibi rakamlara Açık Diyafram denir.  f/16 ve üstü rakamlar ise Kapalı veya Kısık Diyafram olarak adlandırılır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.