Adobe Gamma Programı İle Ekran Kalibrasyonu

Bilgisayar ekranları ışığının parlak olmasından dolayı çektiğimiz fotoğraflardaki koyu bölgeleri olduğundan daha açık renkli görmemizi sağlar, ancak bu fotoğrafları baskıya verdiğimiz zaman renklerin farklı hatta bazen fotoğrafın koyu bir şekilde basılmış olduğunu görürüz, bu tür hataları gidermek ve ekranda gördüğümüz renkler ile baskısını yaptığımız fotoğrafın renkleri arasındaki farkı gidermek için yapılan işleme ekran kalibrasyonu denir.
Bunun için internette ücretsiz programlar mevcuttur Buradaki dersimizde ekran kalibrasyonu programı ile nasıl kalibrasyon yapılır anlatmıştım.
Başka bir ekran kalibrasyon programı ise Adobe Gamma’dır, Adobe Gamma programı bazı bilgisayarlarda Denetim Masası’nda bulunmaktadır, Program ikonuna çift tıkladığınız zaman aşağıdaki gibi bir pencere açılır;

“parlak”, “karanlık”, ve “normal” ayarlanmış ekran monitörlerin fotoğrafları görülmektedir
normal parlaklıkta bir ekran ayarı görülmektedir

 

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.