Canon EOS 700D, Tam Otamatik Çekim veya Sahne Akıllı Otomatik Modunu Kullanırken Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

Canon Rebel T5i (EOS-700D)

Temel Alan (Basic Zone) Modları arasında yer alan Tam Otamatik Çekim veya Sahne Akıllı Otomatik Modunu Kullanırken Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

Sorun Odak doğrulama ışığı <o> yanıp sönüyor ancak odaklanma gerçekleşmiyor.
Çözüm AF noktasını yüksek kontraslı bir alana çevirin, sonra deklanşöre yarım basın Konuya çok yakınsanız, uzaklaşın ve tekrar deneyin.
Sorun Birden fazla AF noktası aynı anda yanıp sönüyor.
Çözüm Bu, mevcut AF noktalarının hepsiyle odaklanma yapıldığını gösterir. çekmek istediginiz konu üzerindeki AF noktası yanıp söndüğünde fotoğrafı çekin.
Sorun Bip sesi hafifçe duyulmaya devam ediyor. (Odak doğrulama ışığı <o> yanmaz.)
Çözüm Bu, fotoğraf makinesinin hareketli bir konu üzerinde odaklanmayı sürdürdüğünü gösterir. (Odak doğrulama ışığı <o> yanmaz.) Hareketli konuların net çekimlerini yapabilirsiniz.Bu durumda odak kilidinin kullanılamayacağını unutmayın.
Sorun Deklanşöre yarım basıldığında konuya odaklanmıyor.
Çözüm Lensin odak modu dügmesi <MF> (manuel odak) olarak ayarlanmışsa, <AF> (otomatik odak) olarak ayarlayın.
Sorun Gündüz çekiminde bile Flaş kaldırılıyor.
Çözüm Arkadan aydınlatmalı konularda, konunun karanlık alanlarının aydınlatılmasına yardımcı olması için Flaş açılabilir. Flaşın patlamasını istemiyorsanız, Flaş Kapalı ayarı yapın. Flaş ayarı dışında, ayarlar <A> seçeneginde olduğu gibidir.
Sorun Flaş patlıyor ve resim aşırı parlak çıkıyor.
Çözüm Konudan daha fazla uzaklaşın ve çekim yapın. Flaşlı çekim yaparken, konunun fotoğraf makinesine çok yakın olması durumunda, fotoğraf aşırı parlak çıkabilir.
Sorun Düşük ışıkta yerleşik Flaş bir dizi Flaş patlatıyor.
Çözüm Deklanşöre yarım basılınca, yerleşik Flaş otomatik odaklanmaya yardımcı olmak üzere bir dizi Flaş patlatabilir. Buna AF yardımcı ışığı denir. Bunun etkin menzili yaklaşık olarak 4 metredir.
Sorun Flaş kullanıldıgında, fotoğrafın alt kısmı doğal olmayan bir şekilde karanlık çıkıyor.
Çözüm Konu fotoğraf makinesine çok yakın ve lens çerçevesi gölgelenmeye neden olmuş. Konu, fotoğraf makinesine en az 1 metre uzakta olmalıdır.
Lens başlığı (parasoley) takılmışsa, Flaşlı çekimden önce başlığı çıkarın.

 

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.