DISP veya Info. Nedir?

DISP ingilizce “Display” sözcüğünün kısaltılmışıdır. Türkçe karşılığı göstermek, sergilemekdir. INFO ingilizce bir kelime olan ‘information’ sözcüğünün kısa yazılışıdır, anlamı; ‘bilgi’ dir. Fotoğraf makinelerinde bu iki tuş genel olarak “Bilgi” ekranı amacıyla kullanılır.
Çoklu fonksiyonludur,Düğmenin arka arkaya basılması ile ekrana değişiklikleri gösteren seçenekler gelir; Örneğin, fotoğraf çekimi yaparken düğmeye bastığınızda çekim ile ilgili bilgiler ve gerekli seçenekler ekrana gelir (örneğin çekim ızgarası, veya histogram vb.).

Çekim yaptıktan sonra fotoğrafı izlerken bu düğmeyi kullanırsanız yine çoklu fonksiyonları vardır, bunlar fotoğraf makinesinin markasına bağlı olmakla birlikte, genellikle çekim exif bilgileri ekranı, histogram veya başka seçenekler olabilir.Düğmenin kullanım ayrıntıları fotoğraf makinesinin kullanma klavuzunda yazar.

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.