Diyafram Nedir?

Eğer fotoğrafçılıkta kullanılan objektif bir göze benzetilecek olursa, diyaframda gözbebeğine benzetilebilir, fotoğrafını çekeceğimiz yerde az ışık varsa diyaframı açmak (f/1.8), çok ışık varsa kısmak (f/16) gerekir.

Diyaframın en geniş hali (aşağıdaki fotoğrafta f/1.8) en çok ışığın film veya sensör üzerine düştüğü genişliktir, diyaframın en küçük (veya kapalı) olduğu (f/16 veya f/22) de ise ışık çok az miktarda film veya sensör üzerine düşer.

Diyafram kısıldıkça makineden içeri az ışık girmekle birlikte net olarak görülen alan miktarı artar, bu da fotoğrafta daha geniş bir alanın net olarak görülmesini sağlar ve fotoğrafa derinlik duygusu verir.

Açık Diyafram Kısık Diyafram,

enstantanenedirAz ışıkta daha iyi görebilmek için gözbebeği açılır, bunun gibi diyafram da az ışıkta açılır (Açık Diyafram -Örn f/1.8, f/2.8-),
Çok ışıkta gözbebeği kısılır, aynı şekilde çok ışıkta diyafram da kısılır (Kısık Diyafram -Örn; f/16 veya f/22-)

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.