DSLR Makinelerde Objektif Çarpanı

Aynı objektif kullanılsa bile Dijital Fotoğraf makineleri ile ve 35 mm SLR kameralar arasındaki çekim alanı (görüş açısı) değişecektir, çünkü 35 mm film ve CCD için format boyutu farklıdır.

35 mm film ve CCD sensör boyutları;

35 mm film(Layka film diye de adlandırılır): 24×36 mm

Dijital Fotoğraf makineleri CCD: 23.5×15.7 mm

Görüş açıları eşit olmasına rağmen, bir 35 mm kamera ile kullanılan objektifin odak uzunluğu, dijital Fotoğraf makineleri odak uzunluğundan yaklaşık 1.5 kat daha fazla olmalıdır. Aynı alanı çerçeveleyen bir görüş açısı elde etmek için, 35 mm kamera objektifinin odak uzunluğunu 1.5 ile bölünüz.
Örnek: Bir 35 mm kamerada bulunan 150 mm objektif ile aynı fotoğrafı çekmek için 150÷1.5=100
Dijital Fotoğraf makineleri ile 100 mm’lik bir objektif kullanınız.
Tersi şekilde, 35 mm kameraların odak uzunluğunu tespit etmek için Dijital Fotoğraf makineleri kullanılan objektif odak uzunluğu 1.5 ile çarpınız.
Örnek: Eğer Dijital Fotoğraf makineleri ile 300 mm’lik objektif kullanılıyorsa 300×1.5=450 Odak uzunluğu, bir 35 mm kamerada 450 mm’lik bir objektife eşittir.
Aşağıdaki şekilde film ve algılayıcı boyutları gösterilmiştir;

algilayici_boyutlari.png[1]

Dijital fotoğraf makinelerinde ccd sensör boyutu 24x36mm. olanlar için “full frame sensör” denilmektedir ve objektif çarpanı 1.0 dır.

Film boyutları veya dijital makinelerde “Sensör” boyutları değiştiği zaman aşağıdaki tabloda görüleceği gibi objektifin görüş açısı da değişir.

sesorcarpani[1]

Ayrıca Bakınız “Normal Objektif Ne Demektir

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.