Gezinin Duvar Yazıları – 1

Gezi Parkı’nın Duvar Yazıları

2013 Taksim Gezi Parkı protestoları 28 Mayıs’ta başlamış ve 30 Ağustos 2013 tarihine kadar Türkiye nin pek çok bölgesine yayılarak devam etmiştir.
Olayların başlangıcın da, polisin bilinçli bir şekilde tırmandırdığı şiddet, karşı tepki doğurmuş bu ‘yanlışlık’ ise toplumsal çelişkilerden ‘darbe’ çıkartmak isteyenlere fırsat yaratmıştır, bu anlamda ‘başbakanlık ofisinin işgali’ gibi ‘darbe’ odaklı eylemler, ‘barışçıl’ eylem yapmak isteyenlerin ‘kendilerini kullandırmamaları için’ ne kadar dikkatli olması gerektiğine dair iyi birer örnektir.
Diğer yandan, toplumsal eylemler de barışçıl yöntemler kullanması gereken sivil toplum örgütlerinden birisi olan/olması gereken Taksim Dayanışma’sının ‘Gezi Parkı‘ nda inşaatın yapılması hakkında, mahkeme tarafından verilmiş olan ‘yürütmeyi durdurma’ kararını kamuoyuna açıklamaması –gizlemesi– ve Gezi parkında ‘hemen inşaat yapılacak’ mış kanısı uyandıran açıklamaları, hükümetin ve özellikle zamanın Başbakanı Erdoğan’ın ‘provakatif’ açıklamaları ile birleşince şiddet tırmanmış ve ölümler yaşanmıştır. (Bugüne kadar iki taraftan da ölenlerin sorumluluğunu üstlenen olmadığı gibi, sebep olanlardan hüküm giyen olmamıştır.)

Yazının devamı ve fotoğraflar için tıklayınız; gezinin-duvar-yazilari-1

 

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.