Nikon D810 Çekim Modları Açıklaması ve Kullanımı

AliExpress


AliExpress by Alibaba.com

Çekim (Deklanşör) Modunu Seçme ve Mod Açıklaması
nikon810cekimmodlari_0001
Tek kare
Fotoğraf makinesi deklanşörüne her basıldığında bir kare fotoğraf çeker. (Tek Kare çekim örnekleri için Tıklayınız)
nikon810cekimmodlari_0002
Sürekli  yavaş hız
Deklanşör basılı tutulduğunda, fotoğraf makinesi Özel Ayar  d2 (CL modu çekim hızı,) için 1-6 arasında seçilen kare hızında  fotoğraflar çeker.  Önemli not:  Dahili flaşı kapatın. Sürekli çekim  flaş açıkken kullanılamaz.
nikon810cekimmodlari_0007
Sürekli yüksek hız
Deklanşör basılı tutulduğunda, 5 ile 7 kare hızında fotoğraf makinesi fotoğrafları kaydeder. Hareketli nesneler için kullanın.  Önemli not:  Dahili flaşı kapatın. Sürekli çekim flaş açıkken kullanılamaz. (Hızlı Çekim Örnekleri için Tıklayınız.)
nikon810cekimmodlari_0003
Sessiz deklanşör  modu
Ayna yerine geri düştüğünde uyarı seslerini devre dışı
bırakıp üretilen sesi en aza indirerek gürültü azaltma hariç
tek kare için olduğu gibidir. Fotoğraf makinesi Özel Ayar da uyarı açık olarak seçilmiş bile olsa, seçilen ayara bakılmaksızın fotoğraf makinesi netlediğinde uyarı sesi çıkmaz ve deklanşör çekimden sonra yarım konumuna dönmeden ayna yerine geri düşmez, böylece aynanın çıkardığı gürültüyü ertelemeniz sağlanır. Ayna tek kare modunda olduğundan daha sessizdir. Konser Çekim Fotoğrafları için Tıklayınız
nikon810cekimmodlari_0004
Sürekli Sessiz Deklanşör
Deklanşöre basılı tutulduğunda fotoğraf makinesi yaklaşık 3fps’de yani saniyede 3 kare hızında fotoğraflar çeker. Fotoğraf makinesi gürültüsü azdır.Dahili flaşı kapatın. Sürekli çekim flaş açıkken kullanılamaz. Konser Çekim Fotoğrafları için Tıklayınız
nikon810cekimmodlari_0005
Otomatik zamanlama
Kendi kendine portre çekiminde veya makine sarsıntısının
sebep olduğu bulanıklığı azaltmak için otomatik
zamanlamayı kullanın
nikon810cekimmodlari_0006
Ayna Kaldırılarak Çekim
Bu modu teleobjektif veya yakın fotoğraf (Makro) çekiminde ya da  en küçük makine hareketinin net olmayan fotoğraflarla sonuçlanabileceği diğer durumlarda makine sarsıntısını azaltmak için makineyi üç ayak üzerine yerleştirerek kullanın. (teleobjektif ile çekilmiş Dolunay fotoğraflarınız izlemek için tıklayınız)

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.