Objektiflerde Sarsıntı Azaltma (VR veya OS)

Sarsıntı Azaltma fonksiyonu, deklanşör düğmesine basıldığında kolaylıkla oluşan kamera sarsılmasını azaltır. Bu, kamera sarsılması ihtimalinin yüksek olduğu durumlarda fotoğraf çekilirken kullanışlıdır. Sarsıntı Azaltma fonksiyonu size kameranın sarsılması riskini oluşturmaksızın yaklaşık 2 ila 4 adım daha yavaş obtüratör hızı ile çekme imkanı verir.

Sarsıntı Azaltma fonksiyonu, aşağıdaki durumlarda fotoğraf çekerken idealdir:

•İç mekanlarda, geceleyin, bulutlu günlerde ve gölgede yani kısaca karanlık koşullarda,

•Telefoto ile fotoğraflar çekerken.

Sarsıntı azaltma fonksiyonunu kullanırken dikkat edilmesi gerekenler;

• Sarsıntı Azaltma fonksiyonu, nesnenin hareket etmesi sonucu oluşan bulanıklığı gidermez. Hareketli bir nesnenin fotoğrafını çekmek için, enstantane (obtüratör) hızını yükseltiniz.

• Yakın plan çekimler yapıldığı zaman Sarsıntı Azaltma fonksiyonu kameranın sarsılmasını tam olarak azaltamayabilir. Bu durumda, Sarsıntı Azaltma fonksiyonunun kapatılması ve kameranın bir tripod ile kullanılması tavsiye edilmektedir.

• Sarsıntı Azaltma fonksiyonu, hareket eden nesnelerin çekimi veya gece çekim yapılması örneğinde olduğu gibi düşük hızlı bir obtüratör hızı ile tam olarak çalışmayacaktır. Bu durumda, Sarsıntı Azaltma fonksiyonunun kapatılması ve kameranın bir tripod ile kullanılması tavsiye edilmektedir.

•Bu fonksiyonun sürekli ve etkin kullanımı pil ömrünü kısaltabilir.

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.