Perspektif

Fotoğrafın İçinde giderek birbirine yaklaşan çizgiler (doğrusal perspektif) ya da giderek küçülen cisimler (hacimsel perspektif) perspektifi oluşturur. Perspektif fotoğrafta üçüncü boyut etkisi yaratır ve fotoğrafa derinlik katar. Geniş açı objektifler objeleri birbirinden uzaklaştırarak derinlik duygusunu arttırır, tele (uzun odaklı) – objektifler İse objeler arasındaki mesafeyi kısaltarak, görüntülerin birbiri üzerine yapışmış gibi durmasına neden olur ve derinliği azaltır. Derinlik aynı zamanda diyafram İle İlgilidir: kısık diyaframlarda net alan fazlalaştıkça derinlik de artar.

Bu fotoğrafta Bafa gölünün kenarında, Kapıkırı köyünde bulunan bir teknenin üzerindeki yeni boyanan tahtalar başka bir perspektif açısı sunurak bizim antik kaleye kadar gitmemizi sağlıyor.

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.