Zamanlayıcı veya Geciktirme Düzeneği (self timer)

Geciktirme düzeneği, deklanşöre basıldıktan sonra çekim için belirli bir süre geçmesini sağlayan düzenektir, genellikle grup halinde fotoğraf çekiminde kullanılır.
Çeşitli seçenekleri vardır. düğmeye basmadan önce geciktirme süresini ayarlamak gerekir, bu genellikle beş ile otuz saniye arasındadır. Bazı fotoğraf makinerinde geciktirme düzeneği ardı ardına iki kez çekim yapabilir.

Pozlama Gecikme Modu

DSLR fotoğraf makinelerinin bazılarında 1sn. 2sn. 3sn. gibi kısa süreli geciktirme modları vardır. bu modların amacı ayna sarsıntısının en aza indirilmesi gereken durumlarda (örneğin makro çekimlerde) ayna kalktıktan sonra deklanşörün devreye girmesini sağlamaktır.
şöyle ki eğer 1sn. moduna ayarlarsanız, deklanşöre bastıktan sonra önce ayna kalkacak ve ardından deklanşör düğmesi çalışarak çekim yapacaktır, böylece aynanın yaratacağı sarsıntının önüne geçilmiş olursunuz.

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.