Açık Diyafram veya Kapalı (Kısık) Diyafram Nedir?

Fotoğrafçılıkta yaygın olarak kullanılan bir deyim,

Fotoğraf makinesinin Diyaframında yer alan f/1.8 veya f/2.8 gibi rakamlara Açık Diyafram denir. Işığın az olduğu yerlerde kullanılan diyafram çeşididir, f/16 ve üstü rakamlar ise Kapalı veya Kısık Diyafram olarak kullanılır, ışığın çok fazla olduğu yerlerde kullanılır.

Diyafram rakamları ile ışık miktarı arasında ters orantı vardır, diyafram rakamları küçüldükçe (f/1,8-f/2,8-f/3,5 vb.) diyaframdan geçen ışık miktarı artar, diyafram rakamları büyüdükçe (f/11-f/16-f/22 vb.)diyaframdan geçen ışık miktarı azalır.

Aşağıda, diyafram halkasının çeşitli “f” değerleri karşısındaki görünümü var. f/1.8 diyaframın en geniş hali olarak görülüyor, diyafram rakamları f/2.8, f/3.5, f/4,… f/16 vb. gibi, rakam “yükseldikçe” diyaframdan geçen ışık miktarı “azalıyor”

urun8diyaframen3_opt[1]
Yukarıda diyaframı çeşitli biçimlerde görüyorsunuz.
Diyafram açıklığı ve diyafram rakamları arasındaki ters orantıya dikkat etmek gerekiyor.

Diyaframın başlama rakamları fotoğraf makinesinin objektifine göre değişir, yaygın olarak kullanılan 18×55 mm. objektifler genellikle f/3.5 diyaframdan başlamaktadırlar.
Bir objektifin kalitesi  diyafram değerinden de belli olur objektifin diyafram değerleri ne kadar küçük rakam ile başlıyorsa (örn. f/1,4 veya f/2.8 vb.) objektif  o kadar kaliteli demektir.

Fotoğraf makinesinin Diyaframında yer alan f/1.8 veya f/2.8 gibi rakamlara Açık Diyafram denir.  f/16 ve üstü rakamlar ise Kapalı veya Kısık Diyafram olarak adlandırılır.

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.