Babanızın Fotoğrafını Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir Babalar Günü Yazısı

Bir önceki yazımda annenizin fotoğrafını çekerken dikkat etmeniz gerekenleri yazmıştım ve ‘anneciğim seni çok seviyorum bir fotoğrafını çekebilirmiyim’ dediğinizde mutlaka sonuca ulaşırsınız diye bitirmiştim. Annenizin fotoğrafını çekmek isterken, kız veya erkek çocuk olsun bu lafı söyliyebilirler bir sakıncası yoktur, ama sıra babanızın fotoğrafını çekmeye geldiğinde erkek çocuklar böyle bir şey söyleyemezler, konuyu biraz açalım;

Kız çocukları babasının fotoğrafını çekmek istediği zaman fazla bir şey yapmalarına gerek yok, sadece ‘babacığım senin fotoğrafını çekebilirmiyim?’ demeleri yeterli. Babalar, gerektiği kadar pozu gerektiği kadar süre boyunca ses çıkarmadan verirler.

Erkek çocuklara gelince, burda işler biraz değişiyor. ‘baba! Senin bi fotoğrafını çekeyim?’ sözü sakın ha! ve kesinlikle ilk olarak kullanılamaz, bu aşamaya gelene kadar öncelikle yapılması gerekenler var. Çekim yapmadan günler önce babanızı hazırlamanız gerekiyor,

İşte yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenler;

Öncelikle ‘babacığım’ lafı zaten kullanılmaz çünkü ilk defa kullanılacağı için inandırıcı olmaz, hemde erkek adam öyle ‘babacığım’ falan demez zaten(!)

ikinci olarak dikkat etmeniz gereken yapılacak bütün konuşmaların, hafta içi ve akşam yemek saatinde yapılması gerektiğidir. Neden yemek sırasında da yemekten sonra değil derseniz eğer, şöyle ki; babanız yemekten sonra genellikle elinde uzaktan kumanda ile tv nin karşısına geçer ve büyük bir olasılıkla haberleri izlemeye başlar. Ülkemizde haberlerde gösterilen ölü sayısı babanızın sinirlerin germeye fazlası ile yeter de artar bile. Her ne kadar haberlerde gösterilen ölü sayısı sizin Crysis 3 te bir saatte öldürdüğünüz adam sayısının yanına bile gelmese dahi, babanızın o oyunu oynamadığını -hatta haberinin dahi olmadığını- unutmayın, o ölen insanlara sizin kadar alışık değil ve aynı tepkileri vermeyebilir yani haberleri izlerken üzüntülü ve sinirli olabilir.

Çekime bir kaç gün kala -yemek sırasında- şöyle bir laf söylenir; ‘baba, ben fotoğraf çekmeye başladım’ (söylenir, işin temsili kısmı aslında laf ağızda gevelenir ama merak etmeyin babalar ne söylediğinizi anlarlar) ve genellikle şu yanıt alınır; ‘artismi olcan lan başımıza!’ ama olsun ilk engel aşılmıştır. Aslında bu laf, babaların, oğlan çocukları için kullandığı bir sevgi sözcüğüdür.

Bir süre geçtikten sonra babanızla aranızda şöyle bir diyalog geçer, “baba yaaa, senin bi fotoğrafını çekeyim” dersiniz, o da “bizidemi artiz yapcan lan” diye yanıt verir. Sonuç alamazsınız ama babanızın kurduğu bu cümleden yaptığınız işi kabullendiğini anlarsınız.

Bundan sonraki aşamada babanızın gençlik fotoğraflarına bir göz atın ve yaptığı işi öğrenmeye çalışın. Genellikle siz, ‘baba, okuldan şu kadar lira istiyorlar’ dediğiniz de, o da çıkarıp verdiği için babanızı ‘bankamatik’ veya yaygın bir ifade ile ‘babamatik’ sanıyor olabilirsiniz. Ama yanılırsınız onunda bir gençliği ve şimdi yaptığı bir işi vardır. Sabah evden çıktığında iş yaptığı yere gidiyordur, orasının neresi olduğunu araştırabilirsiniz. (bunun doğrudan fotoğraf çekimiyle bir ilgisi yok gibi gelebilir ama bu bilgi ileride işinize yarayacak.)

Diğer aşamaya geldik, yedek güçleri devreye sokun. Yani babanızın fotoğrafını çekebilmek için annenizden yardım isteyin. Gündüz çekim konusundan annenize bahsedin ve o akşam yemek sırasında (evet yine bir akşam yemek sırasında haberler başlamadan önce) annenize kaş göz işareti ile konuyu hatırlatmasını söyleyin. O da ‘bey, bi poz verde oğlan çeksin’ der. Yanıt olarak babanız homurdanabilir (Gördüğünüz gibi tepkileri yumuşadı) sonuç çıkmaz ama epey yaklaştınız demektir.
Ne işle uğraştığını öğrendiğiniz için başka bir akşam, bir ara yine laf arasında “baba işler nasıl yavv” diye bir soru sorun ve ekleyin “ekonomi kötü falan diyorlar gazetede okudum” bu iki cümlenin yapacağı etkiyi hemen farkedeceksiniz zaten, babanız sizin büyüdüğünüzü ve ekonomi ile ilgilendiğinizi vs.vs daha pek çok şeyi düşünecek ve sizinle gururlanacaktır. Ama bir ihtimal çekim işi yine olmadı diyelim.

Ve son çare; epey uğraştınız ancak yine de sonuç alamadı iseniz artık son çareye başvurmaktan başka yol kalmamış demektir, evet son çare olarak ‘maalesef’ babanıza iltifat edin. Oğlan çocuklar için “babaya iltifat et” cümlesinin ne kadar ‘korkunç’ anlama geldiğini biliyorum ama unutmayın son çareye geldiniz. Ancak iltifat ederken de dozunu iyi ayarlayın yukarıda belirttiğim gibi ‘babacığım’ falan gibi lafları sakın kullanmayın inandırıcı olmaz. Şöyle bir söz söyliyebilirsiniz mesela “baba yaaa, sen gençliğinde çok yakışıklı bir adammışsın” falan veya bir konu hakkında fikrini belirttiği zaman ‘haklısın yavv.’ deyiverin.

Merak etmeyin babanıza iltifat etmenin size bir zararı olmaz fazladan babanızın fotoğrafını çekersiniz.

Tüm babaların günü kutlu olsun

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.