Beyaz Ayarı (White Balans-WB) ve İşaretlerin Anlamı

Fotoğraf makineleri, renkleri, değişen ışık koşullarına bağlı olarak farklı kayıt ederler, örneğin beyaz tişört giymiş bir kişinin gün batımı fotoğrafların da tişört renginin kırmızı veya sarı ağırlıklı renklerde çıkması, ya da kar yağdığı zaman çekilen fotoğraflar da kar’ların renginin mavi çıkması gibi, bu örnekler çoğaltılabilir, sonuç olarak gözle gördüğümüz renkleri fotoğraf makinesi göremez.

Bunun nedeni değişen ışık koşullarında ışık sıcaklığının da değişmesinden dolayıdır. ( daha geniş bilgi için, ışık sıcaklığı ya da kelvin ayarları, ayrıca buraya bakabilirsiniz.)

Fotoğraf makinesi “AUTO” ayarı beyaz bir rengi değişik ışıklarda beyaz renk olarak kaydetmek üzere ayarlanmıştır ve bu ayar (White Balans, ya da kısaca WB) genellikle bunları otomatik olarak düzeltmek üzere ayarlanmış olsa da bazen bu ayarı el ile değiştirmek gerekebilir, o zaman diğer ışık ayarları kullanılabilir.

Bu işaretlerin anlamları aşağıdadır:

çekim teknikleri
Otomatik Beyaz Ayarı
isaretleranlami_opt16[1]
Gün Işığı Ayarı
isaretleranlami_opt17[1]
Sarı Gece Işığı Ayarı
isaretleranlami_opt18[1]
Florasan Işık Ayarı
isaretleranlami_opt19[1]
Gölge Işık Ayarı
isaretleranlami_opt20[1]
Bulutlu Hava Işık Ayarı
isaretleranlami_opt21[1]
Flaş Modu

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.