CCD Sensör Nedir?

Görüntünün ilk olarak kayıt edildiği ccd sensör, dijital fotoğraf makinelerinde filmin yerine geçiyor, buraya kayıt edilen görüntü daha sonra dijital kart üzerine aktarılarak depolanıyor. CCD’ ler üzerindeki sensör sayısı kadar görüntü kayıt ederler,Örneğin 5MP bir dijital fotoğraf makinesi üzerinde, 2560 x 1920 yani yaklaşık 5 milyon adet mini sensör bulunur.

Bu rakam fotoğraf makinelerindeki gerçek piksel sayısını gösterir, makinelerin satışında sözü edilen “Efektif” piksel kavramı veya “enterpolasyon” kavramının anlamı görüntü piksellerinin dijital olarak birbirine eklenerek büyütülmesidir ve genellikle görüntüyü bozmaktadır.

CCD sensörlerin piksel sayısı kadar önemli olan diğer husus boyutlarıdır.

Sensör boyutları eskiden kullanılan 24×36 cm.lik filim boyutuna göre de isimlendirilir. 24×36 cm boyutunda ccd sensör takılı olan fotoğraf makinelerine “Full Frame” adı verilir.(Nikon Fotoğraf Makinelerinde FX ile gösterilir) Bu boydan küçük olanlara ise “Yarım Frame” denilir (Nikon Fotoğraf Makinelerinde DX ile gösterilir).

CCD sensör boyunun etkileri kullanılan objetiflerde görülür ve Objektif Çarpanı olarak adlandırılır.
ccd sensör

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.