“Eşdeğerlilik Yasası” Enstantane ve Diyafram Birlikteliği

Çizelgede yer alan sütunlarda ki değerler birbirinden farklı olsa da eşdeğerlik ilkesine göre bu değerlerle çekilen tüm fotoğraflar aynı tonda çıkar. Çünkü diyafram açıklığı örneğin f:5,6’dan f:8’e inerken enstantane değeri de 1/125’den 1/60′ getirilmiştir böylece diyafram küçülürken enstantane hızı azalarak birbirlerini dengelemektedir, bundan dolayıda dijital sensör üzerine aynı toplam değerde ışık düşmektedir.

Fotoğraf makinesinin S ve A modları eşdeğerlilik yasasına bağlı olarak çalışırlar. Örneğin “S” modunda enstantaneyi herhangi bir değere (1/125,1/250 vs.) getirdiğinizde diyafram ona bağlı otomatik olarak değişir. Buna bağlı olarak “A” modunda diyaframı herhangi bir değere getirdiğinizde Enstantane kendiliğinden poz ölçümüne göre ayarlanır.

P modu da eşdeğerlilik yasasına bağlı olarak çalışır ancak fotoğraf makinesi yüksek enstantane önceliğini seçer örn.1/250 veya 1/500 gibi

M Modunda ise eğer enstantane veya diyafram değerlerinden birini sabit tutup diğerini farklı ayarlarsanız aynı ışık koşullarında çekilen iki fotoğraf arasında ton farkı oluşur.

Ayrıca burada bulunan tablonun örnek olarak verildiği, ve ışık ölçümüne göre enstantane diyafram bağlantısının yani eşdeğer rakamlarının farklı olacağı unutulmamalıdır.
esdegerlilik[1]
Bu yazıyla bağlantılı olarak ayrıca “Enstantane ve Diyafram İlişkisi Nedir?”  yazısını okuyabilirsiniz.

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.