Fotoğraf Düzenleme Yazılımları

Bazı ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımları:

Windows Resim ve Faks Görüntüleyicisi, Windows programı ile gelen bir resim ve fotoğraf görüntüleyicidir. Görüntüyü sağa-sola çevirme, silme, yazıcıdan çıktı alma, ve farklı kaydetme gibi basit özellikleri vardır.

windows_resim_ve_faks_opt[1]

Aşağıda diğer ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımlarını görüyorsunuz. Üzerine tıklıyarak sayfasına ulaşabilir ve bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz:

XnView (Türkçe kullanılabilir),  photoscape (Türkçe kullanılabilir), www.irfanview.com (Türkçe dil paketi var), www.getpaint.net (İngilizce) , www.gimp.orgwww.rendera.netTux Paintwww.inkscape.orgwww.artweaver.dePixia.

irfanview programını bilgisayaranıza kurmak için videolu anlatımı izleyiniz

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

5 thoughts on “Fotoğraf Düzenleme Yazılımları

 1. Merhaba Tufan Bey!
  Sayısal(dijital) fotoğrafa yeni yeni başladım. Önceleri filmli yani analog fotoğraflar çekiyordum. Dolayısıyla sayısal fotoğraftan pek anlamıyorum. Özellikle de işin bilgisayarla ilgili bölümünden.. Gördüm ki, sayısal fotoğrafçılıkta sadece fotoğrafçılık konusunda bilgili ve deneyimli olmak yetmez; üstüne bilgisayar kullanmayı bilmek gerekirmiş!.. Bu nedenle safça sorularım için beni mazur görmenizi dilerim.
  1) RAW formatıyla çekilen fotolar photoshop, lightroom, vb. yazılımlarla işlendikten sonra RAW olarak mı kalıyor yoksa zorunlu olarak JPEG’e mi dönüşüyor?
  2) RAW fotolarımı işlemek için hangi yazılım ya da yazılımları kullanmamı önerirsiniz? Öylesine acemiyim ki, bu yazılımları nasıl edinebileceğimi bile bilmiyorum…
  Esenlik dileklerim ve saygılarımla.

  1. Merhaba,
   İlginiz için teşekkür ederim, ‘safça’ diye tanımladığınız sorular genellikle herkesin merak ettiği konular olduğu için yaygın inanışın aksine ben bu soruları önemserim.
   Sorularınızı maddeler olarak yanıtlıyayım.
   1. RAW formatı ile çekilen fotoğraflar hep aynı formatta kalır, üzerinde herhangi bir değişiklik yapamazsınız.
   RAW fotoğrafını herhangi bir fotoğraf işleme yazılımında açtığınızda ilk olarak farklı kaydet seçeneği ile herhangi bir dosya (.psd,.jpg,.xcf vs.) olarak kayıt edebilirsiniz.
   RAW fotoğraf üzerinde yaptığınız bütün çalışmalar ve değişiklikler .xmp uzantılı yeni oluşturulan bir dosyada saklanır.
   (.xmp uzantı kullandığınız RAW türüne göre değişik adlarda olabilir ben nikon kullanıyorum orda örneğin DSC_0001.nef dosyanın işlendikten sonra DSC_0001.xmp dosya oluşturuyor. )
   2.Bu tür fotoğrafları işlemek için ücretli olarak Adobe Photoshop, ücretsiz olarak Gimp, XnView gibi yazılımlarını kullanabilirsiniz, Bu programlara arama motorlarını kullanarak ulaşabilir ve yine aynı yöntemle kurulumlarını, kullanımlarını öğrenebilirsiniz.
   Son olarak eğer analog fotoğrafa hakimseniz (yani deklaşöre bastığınızda ne çıkacağını biliyor iseniz,) dijital fotoğrafçılıkta, fotoğraf işleme yazılımlarına birkaç ayarlama haricinde pek ihtiyacınız olmuyor,
   Umarım yazdıklarım yardımcı olmuştur.
   İlginize tekrar teşekkürler lütfen soru sormaktan çekinmeyin, Kolay gelsin.
   Aşağıda bulunan linkte bir örnek olarak program kurulumu anlatılmıştır, bu kurulumlar genellikle birbirine benzedikleri için faydalı olabilir diye düşünüyorum.
   program kurulumu

   1. Sn. Dinarlı.

    İlk sorumun nedeni şuydu: Nikon’un captureNXD adlı yazılımında bir NEF dosyasını açarak üzerinde netlik, parlaklık, kontrast gibi oynamalar yapıp “Kaydet” dediğimde karşıma jpeg ve tiff seçenekleri çıkıyor…
    Ayrıca, şu anda viewNX2, captureNX-D, picture control utility 2 bilgisayarımda kurulu ve bunların tam olarak ne işe yaradıklarını da bilmediğimi söylemeliyim. Sorularımı beklediğimden hızlı yanıtladığınız için sağolun.

    1. merhaba
     raw formatında yapılan değişiklik daha önce bahsettiğim gibi yeni bir dosya oluşturularak saklanıyor. Bundan dolayı üzerinde herhangi bir değişiklik yaptığınız zaman kullandığınız programa bağlı olarak jpeg,tiff, psd, vs. olarak kayıt edebiliyorsunuz.
     Kullandığınız diğer nikon programları için yorum bölümü açıklama yapmaya yetersiz kalır, onların kullanımlarını arama motorlarına yazarak bulabilir, adı geçen programların yardım dosyalarından nasıl kullanıldıklarını öğrenebilir ayrıca deneme yanılma yöntemiyle de pratik yapabilirsiniz.
     kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.