Fotoğraf Makinesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde fotoğraf makinesi satın almak otomobil almak gibi, satın almaya karar verdiğimizde, önümüze pek çok çeşit ve seçenek çıkıyor, peki bu kadar seçenek içinden nasıl seçim yapacağız,
İşte dikkat etmeniz gereken bir kaç öneri;

 1. Öncelikle bütçemizi belirlemeliyiz,
 2. Bütçeye uygun bir şekilde sadece fotoğraf makinesimi yoksa video çeken bir fotoğraf makinesi mi alacağımıza karar vermeliyiz,
 3. Satın alacağımız fotoğraf makinesinin piksel özelliğine dikkat etmeliyiz, gerçek piksel ile “interpolasyon piksel” arasında fark vardır, “interpolasyon piksel” görüntünün dijital olarak büyütülmesidir.
 4. Görüntüyü yakınlaştırmak istediğimizde, optik zum çekimlerin kaliteli olmasını sağlar, dijital zumun az ya da çok olmasının pek önemi yoktur, optik zum var mı? varsa ne kadar olduğuna bakmamız gerekir,
 5. Geniş açısı varmı? ev içinde veya dar ortamlarda çekim yapabilmek için geniş açı özelliği varmı? diye bakmak gerekir.
 6. Flaşı var mı? bakmalıyız,
 7. Fotoğraf makinesinin gövdesinin sağlam olması gerekir,
 8. Makinenin objektifinin kaliteli olması önemli, üzerinde bulunan objektif kaliteli mi? araştırmak gerekiyor.
 9. Kullandığı pil çeşidi önemli, nasıl bir enerji kaynağına sahip, firmanın kendi üretimi özel bir pil ise kaç adet poz çektiğini incelemeliyiz, eğer yeterli değil ise her yerde bulabileceğimiz kalem pil veya benzeri pil kullanan fotoğraf makinesini tercih etmeliyiz.
 10. Eğer ilk Fotoğraf makinanızı alıyorsanız, ön elemeyi internet üzerinden yaptıktan sonra bir satış mağazasına giderek satın almak istediğinizi makinalara bir dokunun, elinize alın, inceleyin, bir şapka alırken bile başınıza uyup uymadığına bakıyor iken bir fotoğraf makinesinin elinize nasıl oturduğunu görmenizde fayda vardır.
 11. Satış sonrası servis nasıl? araştırmamız gerekiyor, makineyi sattıktan sonra, yeterli hizmet veriyorlarmı? yoksa ilgileniyorlarmı? internette bu araştırmaları yapmak gerekir.
 12. Tüketiciye faydalı olabilecek fotoğraf makineleri inceleme sitesine gitmek için Tıklayınız.

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.