Fotoğrafta Pan Nedir? Nasıl Yapılır?

Hareket halindeki objenin Fotoğraf makinası ile birlikte takip edilmesine “Panning” denir. Obje makinanın tam karşısına geldiğinde çekim yapılır ve makine çevrilmeye devam eder.

Çektiğiniz fotoğraflarda hareketi vurgulamak istediğinizde kullanılan bir çekim tekniğidir.

 • Çekim yapacağınız yeri seçerken, obje tam karşınıza geldiğinde deklanşöre basacağınız için konuyu makine ile takip edebileceğiniz yani size yaklaşırken görebileceğiniz düz bir yol da çekim hazırlığı yapın
 • Fotoğrafını çekeceğiniz objenin tam önünüzden geçerken ne kadar uzaklıkta olacağını, yani kamera ve konu arasındaki mesafeyi ölçünüz,
  Netlemeyi manüele alın ve ölçüm yaptığınız metreye getirin,
 • Makineyi S (Tv) moduna alın,
 • Fotoğrafını çekeceğiniz konuya bağlı olarak enstantane değerlerini ayarlayınız. Örneğin; bir motorsiklet yarışında Pan yapacak iseniz 1/30 veya 1/60 enstantane hızlarını hatta kimi zaman 1/125 enstantane hızlarını kullanabilirsiniz, ama rahvan at yarışında Pan yapacaksanız 1/15 ile 1/30 değerlerini kullanmanız gerekir.(Bu değerlerin yaklaşık olduğunu ve çekim yaptığınız ortamdaki ışık durumuna göre pozlandırma yapacağınızı unutmayınız)
 • Fotoğrafını çekeceğiniz konuya yaklaşma mesafesine bağlı olarak Normal açılı bir objektif veya 50mm ile 150mm ye kadar objektif kullanın, 150 mm.den daha dar açılı objektiflerde konuyu kaçırma olasılığınız artar, daha geniş açılı objektiflerde ise konuya çok yaklaşmanız gerekir ki bu da tehlikeli olabilir.
 • Normal gün ışığında 100-200 ISO çekim için uygundur.
 • Konu, size yaklaşırken vizörden bakarak ve makineyi çevirerek takip edin,konu tam önünüze geldiğinde deklanşöre basarak fotoğraf makinesi ile konuyu takip etmeye devam edin.
 • Fotoğraf makinesi ile objeyi takip ederken, makineyi çevirme hızınız ile objenin hızı birbirine yakın olmalı
 • Tamamı ‘flu’ fotoğraf ‘panning’ fotoğrafı değildir, çevrinme (Panning) fotoğrafında, en az bir noktanın net olması gerekir.
  hareket
  Çevrinme (panning) fotoğrafı çekerken, fotoğraf makinesi deklanşöre basarken bile konuyu takip etmeniz gerekir,yani fotoğraf makinesini çevirme eyleminin kesintisiz olması gerekiyor.
netleme_054
Söke de yapılan rahvan at yarışlarından bir fotoğraf, ©Tufan Dinarlı
Ayrıca Bakınız Diğer Fotoğraflar.

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

2 thoughts on “Fotoğrafta Pan Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.