Gün Işığında, Ters Işıkta Flaşla Çekim Yapmak


Fotoğrafçılığa başlayanlara iyi fotoğraf çekmeleri için ilk söylenen söz “güneşi arkana al, çek”dir. Bu genel olarak doğrudur, ancak flaş kullanmayı öğrenince bu sözün anlamı kalmıyor ve gün ışığında ters ışık ta flaş ile gayet güzel fotoğraflar çekilebiliyor.

Ancak bir kaç noktaya dikkat etmek gerekiyor; Enstantane hızının flaşın çakma hızından daha fazla olmaması gerek (daha az olabilir), diyafram açıklığı ise objenin uzaklığına bağlı olmakla birlikte kısık diyafram olmalı

Flaş çakma hızları genel olarak 1/250 enstantanedir. Bu değer fotoğraf makinesine bağlı olarak değişebilir kullanma klavuzunda ne kadar olduğu yazar, yani bu demektir ki:
Enstantane hızı = Flaş çakma hızı (örnek olarak 1/250=1/250 vb.) veya
Entantane hızı < Flaş çakma hızı (örnek olarak 1/125,1/80,1/60,1/30 vb. < 1/250 )

Yapılması gerekenler;

Flaşınızı açın veya harici flaşınızı takın, fotoğraf makinesini Manüel ya da S moduna alın, ISO ayarları 100 veya daha az yapın,değerlendirmeli ölçüm ile çevre ışığını ölçün ve diyaframı ayarlayın, Manüel modda diyaframı flaş aydınlatması mesafesi ile eşit olacak değer’e getirin. Fotoğrafı çekin.

Bu dersin devamı olarak bakınız; Teleobjektif ile Portre Çekimi; Ters Işıkta ve Flaşlı

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.