Harici Flaş

Flaş, aydınlatmanın yetersiz olduğu hallerde ya da aydınlanma kontrastını azaltmak için kullanılan, gün ışığı renk ısısına sahip bir yardımcı ışık kaynağıdır.

Flaş en yaygın biçimiyle iki şekilde kullanılır:

  1. Ana ışık kaynağı olarak gün ışığının yetersiz olduğu hallerde konunun aydınlatılması sağlanmış olur.
  2. Yardımcı ışık kaynağı olarak gün ışığında, açık havada kullanılır. Böylece yakın konuların çekiminde, konunun güneş altında kalan çok aydınlık ve gölgede kalan çok karanlık kısımları arasındaki kontrastın azaltılması sağlanır.
nikond40x_1D2_opt
Dahili Flaş

Parlak gün ışığın da yüz de istenmeyen derin gölgeler oluşabilir. Yüzü aydınlatmak için flaş kullanarak gölgeleri yok edebilirsiniz.
Güneşli havalarda insan fotoğrafı çekerken flaşınızı açmayı unutmayın.
Bulutlu günlerde genellikle flaş modunu seçin. Flaş İnsanların yüzünü aydınlatır ve yüz hatlarının öne çıkmasını sağlar.
Flaşınızın aydınlatma mesafesini ve kılavuz numarasını öğrenin, küçük kompak makineler için bu mesafe genellikle 3 ile 5 metre arasındadır, daha gelişmiş makinelerde bu mesafe 40 metreye kadar çıkabilir (bu değerlerin film hızına bağlı olduğunu unutmayın)

Gün ışığında ters ışıkta flaş kullanımına dair fotoğraf

Harici flaşınızı “dolgu” flaş olarak da kullanabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi üç ayak (Tripod) üzerine sabitleyerek “B” moduna aldıktan sonra harici flaşınızı bir kaç kez üst üste patlatarak aşağıda ki fotoğrafta olduğu gibi dolunay ışığında, Bafa gölündeki kaleyi aydınlatabilirsiniz.bafada_gece_cekimi_073_opt[1]
ayrıca dolunay da manzara fotoğrafı çekimi için bakınız Pratik Çekim Teknikleri

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.