Manüel Modda Netleme Nasıl Yapılır?

Fotoğraf makinesinde iki tane Manüel düğmesi vardır. Bunlardan bir tanesi Çekim modlarında bulunur ve fotoğraf çekimini manüel (çekim ayarlarını siz yaparsınız) yapmak içindir, diğer Manüel düğmesi ise objektifin veya Nikonların bazılarında olduğu gibi hem objektifin üzerindedir hem de gövde üzerindedir.
Objektif üzerinde bulunan Manüel (M) düğmesi netlemeyi el ile yaparken kullanılan düğmedir.
Aşağıdaki fotoğrafta Objektif üzerinde bulunan netleme ayarları düğmelerini görüyorsunuz. Genel olarak A ve M olmak üzere iki çeşidi vardır.
A, Auto moddur ve deklanşöre hafifçe dokunursanız netlemeyi otomatik olarak yapar,
M, Manüel moddur ve netleme yapabilmek için netleme halkasını el ile çevirmeniz gerekir, Deklanşöre basarak netleme yapma özelliği devre dışıdır.

Fotoğraf makinesinin netlemesini M (manüel) moda aldığınız zaman netleme yapmak için netleme halkasını elinizle sağa veya sola çevirmeniz ve netlemenin olduğu yerde bırakmanız gerekir.

netlemezum_halkasi[1]

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.