Menü Gezinti Tekerleği veya İmleç Düğmesi

İki işlevi vardır.

Menü düğmesine bastığınız zaman LCD ekranına gelen menü ayarları arasında gezinti yapmaya yarar, diğer işlevi ise bazı çekim ayarlarının hızlı bir şekilde yapılması içindir.
Menü gezinti tekerleği üzerinde bulunan işaretler hızlı bir şekilde çekim ayarı yapmak içindir, örneğin fotoğraflarda görüldüğü gibi flaş düğmesi işaretine bastığınız zaman çeşitli flaş ayarları arasından seçim yapabilirsiniz, makro moduna bastığınızda hemen makro modda çekim ayarı yapmak üzere fotoğraf makineniz hazırlanmış olur bu düğmeler yardımı ile makinenin EV ayarlarını hızlıca değiştirebilir veya geciktirme düzeneği ile çekim yapabilirsiniz.
Fotoğraf makinesi markasına bağlı olarak bu işlevler değişebilir.
Menü gezinti tekerleği ile ayarlarda değişiklik yaparken vizörün cevap süresi ve parlaklığının ısıya göre değişiklik gösterebileceğini unutmamak gerekir.

Menü ögeleri
Menü ögeleri genellikle makinanın arkasında bulunan seçim tuşu ile ayarlanırlar, tuşların hareketleri ve anlamı yukarıda gösterilmiştir.

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.