Net Alan Derinliği

Fotoğraf makinesi, gözümüzün aksine sadece belirli noktaları net olarak görüntüler, Alan derinliği, net olarak ayarlanmış noktanın önünde ve arkasında uzanan netlik bölgesidir.

Bu ise aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi ön plandaki en net nokta ile arka plandaki en net nokta arasındaki uzaklıktır. Bu mesafeye “Net Alan Derinliği” denilmektedir.

Aşağıdaki çizimde diyafram açıklığı, netleme noktası ve net olan alan arasındaki bağlantı gösterilmektedir. diyafram kısıldıkça net olan alan ya da netlik ve keskinlik artmaktadır.

netalanderinligi_opt[1]

Net alan derinliğine bir örnek:

Geniç açılı objektif ve kısık diyafram (f.22) ile çekilmiş bir fotoğraf. En öndeki objeden en arkadaki objeye kadar bir netlik vardır bu da derinlik duygusu uyandırır. (Bakınız Estetik)

bafagolundetekne[1]

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.