Fotoğraf Makinesinde Netleme Noktası Seçimine Örnekler;

netleme_modu002_opt[1]

Otomatik Alan (Auto-area):

AF Makine netleme alanını otomatik olarak seçer. Geniş alanı kapsayan Manzara veya aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi bütün ekranı kaplayan konularda kullanılması önerilir.

©Tufan Dinarlı_DSC_2142
netleme_modu003_opt[1]

Dinamik Alanlı AF:

Kullanıcı netleme alanını elle seçer, ancak çekilecek olan özne netleme alanını kısa bir süre için bile terk ederse, makine diğer netleme alanlarındaki bilgilere dayanarak netleme yapar. Hareketli ve sabit konularda birlikte kullanılabilir.

©Tufan Dinarlı_DSC_8092
netleme_modu004_opt[1]

Tek Noktalı Alan (Single area):

Kullanıcı netleme alanını manuel olarak seçer; makine sadece seçili netleme alanındaki konuya netler. Sabit konular için kullanılması önerilir.

Teknolojinin hızla ilerlemesi fotoğrafçılığı herkes tarafından yapılabilir kıldı, ancak bu aşamada dijital teknolojinin öğrenilmesi ve uygulaması sorun olmaya devam ediyor, fotoğrafçılık alanında yeteri kadar eğitici kaynak olmaması ve var olanlarının çoğunun yabancı dilden tercüme edilerek kamuoyuna sunulması anlaşılması zor bir konuyu daha da karmaşık hale getirmektedir. fotobelgesel bütün bu karmakşık kavramları herkesin anlayabileceği anladığını uygulayabileceği bir şekilde sunmaktadır. Yani kısaca fotoğraf karmaşık olabilir ama fotobelgesel.net

 

About Tufan Dinarli

Yıllar önce başladığı amatör fotoğrafçılık yolculuğuna devam etmekte ve ayrıca karakalem ve dijital sanat çalışmaları yapmaktadır. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanmakta bundan dolayı da analog ve dijital fotoğraf ile bilgisayar hakkında bildiklerini internet üzerinden paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.